Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Zwolnienie z ZUS – tarcza branżowa

Mirosław Uziembło30 grudnia 2020Komentarze (0)

Od dziś można składać wnioski o zwolnienie z ZUS wprowadzone przez tarczę branżową / tarczę 6.0.

Tarcza wprowadza zwolnienie z ZUS w dwóch formach:

  1. Zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r. wniosek RDZ-B6 Możesz złożyć wniosek od 30 grudnia 2020 r. Najpóźniej do 31 stycznia 2021 r.
  2. Zwolnienie z ZUS za lipiec/sierpień/wrzesień 2020 r. wniosek RDZ-B Wniosek możesz złożyć od 30 grudnia 2020 r. Przy czym jeśli na dzień złożenia wniosku rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, masz oznaczony kodem 55.10.Z, 79.12.Z, to wniosek możesz złożyć do 15 stycznia 2021 r.

W obu przypadkach wnioski składamy WYŁĄCZNIE ELEKTRONICZNIE poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub za pośrednictwem serwisu gov.pl

Zwolnienie z ZUS za listopad – warunki

Podstawowym warunkiem aby złożyć wniosek jest kwalifikacja pod względem przeważającego PKD na dzień 30.09.2020 r., pełną listę kodów kwalifikujących się do zwolnienia można znaleźć tutaj. A także przy wypełnianiu wniosku w rozwijanym menu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że będzie kontrolował prawidłowość deklarowanego kodu PKD na wniosku z danymi z rejestru REGON na 30 września 2020 r.

Ponadto:

  1. podobnie jak w przypadku WNIOSKU O DOTACJĘ oraz WNIOSKU O DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ, przychód z działalności przeważającej, który uzyskałeś w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w listopadzie 2019 r.,
  2. zgłoszenie w charakterze płatnika na dzień 30.06.2020 r.,
  3. złożenie deklaracji rozliczeniową i imiennych raportów miesięcznych za listopad 2020 r. najpóźniej do 31 grudnia 2020 r. (chyba, że przysługuje zwolnienie z obowiązku składania tych dokumentów),
  4. przedsiębiorstwo nie może znajdować się w trudnej sytuacji w rozumieniu ustawowym (m.in. wysokość strat na koniec 2019 r. nie może przekraczać 50% kapitału zakładowego lub spełnione są kryteria do przeprowadzenia postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego.)

Zwolnienie z ZUS za lipiec-wrzesień – warunki

Do tej pomocy również kwalifikują się jedynie określone przedsiębiorstwa prowadzące działalność pod przeważającymi kodami pkd, spis tych kodów znajdziemy m.in. tutaj oraz w menu rozwijanym podczas wypełniania wniosku. Zwolnienie z tej kategorii nie jest przeznaczone dla gastronomii, zaś przedsiębiorcy z grupy pkd 55.10 (hotelarstwo) mogą składać wnioski do 15 stycznia 2021 r.

Poza warunkiem „kodu PKD” należy spełnić następujące:

  1. przychód z przeważającej działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu, który uzyskano z tej działalności w tym samym miesiącu w 2019 r., (rok do roku)
  2. złożenie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięczne za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października br. (chyba, że przysługuje zwolnienie z obowiązku ich składania),
  3. zgłoszenie w charakterze płatnika na dzień 30.06.2020 r.,
  4. przedsiębiorstwo nie może znajdować się w trudnej sytuacji w rozumieniu ustawowym (m.in. wysokość strat na koniec 2019 r. nie może przekraczać 50% kapitału zakładowego lub spełnione są kryteria do przeprowadzenia postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego.)

Pomoc publiczna

Podobnie jak w przypadku poprzednich wniosków, tu też mamy obowiązek wypełnić pola dotyczące otrzymanej pomocy publicznej. Podstawy prawne przyznanej wam pomocy znajdziecie na umowach podpisanych z podmiotami udzielającymi pomocy. Wiele informacji związanych z pomocą publiczną i tym co wpisać znajdziecie za pomocą strony 

https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: