Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Wygrana w lotto w trakcie upadłości konsumenckiej

Mirosław Uziembło07 maja 20183 komentarze

Niespodzianki się zdarzają, a zapewne nawet osoby zadłużone szukają szczęścia w loterii. Co się stanie gdy osoba będąca w trakcie realizacji planu spłaty kupi szczęśliwy los? W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć w jaki sposób kształtuje się relacja między upadłym, a wierzycielami w przypadku tak istotnej poprawy warunków majątkowych upadłego.

Ustawodawca w art. 49119 Pr. Up. opisał przesłanki dające możliwość wprowadzenia zmian do uchwalonego planu spłaty.

Otóż taka nagła poprawa sytuacji majątkowej jest jedną z opisywanych na blogu przesłanek aby wnioskować o zmianę planu spłaty. Stwierdzenie istotna poprawa ma na celu ograniczenie podstaw do wnioskowania o zmianę. Poprzez ten termin rozumiemy znaczącą zmianę sytuacji majątkowej upadłego, przy czym nie jest ona wywołana aktywizacją zawodową. Gdyż owa aktywizacja ma być stymulowana poprzez postępowanie upadłościowe i plan spłaty, a swoiste „karanie” upadłego za awans lub po prostu zwiększenie zarobków, przeczyłoby interesowi społeczno-ekonomicznemu.

Z wnioskiem o zmianę planu spłaty na podstawie tej przesłanki mogą wystąpić wierzyciele oraz sam dłużnik. W trakcie procedowania Sąd ma obowiązek wysłuchać zarówno wierzycieli jak i dłużnika.

Skoro sytuacja dłużnika uległa poprawie, Sąd w tym przypadku może orzec podniesienie wysokości rat. W związku z tym zmianie ulegnie stosunek między wartością zadłużenia, która zostaje spłacona, a częścią umorzoną. W skrajnych warunkach Sąd może zadecydować o spłacie całości zadłużenia w krótszym czasie.

Najczęściej do złożenia wniosku o zmianę planu spłaty na podstawie istotnej poprawy warunków majątkowych dochodzi w wyniku uzyskania przez upadłego spadku, darowizny, wygranej w grze losowej bądź przyznania odszkodowania.

Jednakże ustawodawca w art. 49119 Pr. Up. opisał również przesłanki, których zaistnienie umożliwia zmianę planu spłaty gdy upadły nie jest w stanie realizować jego założeń. O tym jak kształtuje się wtedy jego sytuacja przeczytacie w kolejnym poście.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 23 maja, 2018 o 11:30

Ciekawy artykuł – cenne uzupełnienie wiedzy 🙂

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 24 maja, 2018 o 13:38

Dziękuję i zachęcam do częstszych odwiedzin! 🙂

Odpowiedz

Anna 4 stycznia, 2022 o 19:01

Czy Syndyk zajmie wygrana w teleturnieju?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: