Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Wniosek o dotację 5 000 zł z Urzędu Pracy już dostępny! Zostały 3 dni na złożenie wniosku!

Mirosław Uziembło19 grudnia 202012 komentarzy

Długo wyczekiwana tarcza branżowa 6.0 nareszcie uchwalona. Na samą tarczę kazano nam czekać długo, ale ten czas pozwolił urzędom pracy na przygotowanie wniosków i już od dzisiaj 19.12.2020 r. można już składać wniosek o dotację 5 000 zł dla mikro i małych przedsiębiorców oraz o dofinansowania wynagrodzeń pracowników w kwocie do 2 000 zł.

W tym poście przybliżę procedurę składania wniosków o dotację, a na temat wynagrodzeń możecie poczytać tutaj.

Z samym wypełnieniem wniosku i złożeniem wstrzymajcie się do ogłoszenia naboru przez Wasze urzędy pracy, możliwe że zbyt wczesne złożenie będzie wymagalo powtórnego złożenia oo ogłoszeniu naboru

Gdzie?


Wniosek o dotację 5 000 zł znajdziemy na www.praca.gov.pl w zakładce tarcza antykryzysowa.

Sam wniosek wygląda bardzo podobnie do poprzednich wypełnianych za pośrednictwem serwisu praca.gov.pl

Warunki starania się o dotację

Podstawowym warunkiem jest posiadanie statusu mikro lub małego przedsiębiorcy oraz oświadczenie, że w październiku lub listopadzie 2020 roku odnotowaliśmy co najmniej 40 proc. spadek obrotów stosunku do przychodu z października lub listopada 2019 roku na etapie składania wniosku nie jest wymagane przedstawianie wyliczeń, jedynie złożenie oświadczenia. Kolejnym warunkiem jest fakt prowadzenia działalność na dzień 30 września 2020 roku. Należy tutaj podkreślić, że dotacja nie zostanie przyznana, jeśli tego dnia działalność była zawieszona.

Kody PKD

Ostatnim warunkiem jest prowadzenie przeważającej działalności gospodarczej pod jednym z kodów pkd określonych które znajdziecie tutaj.

Formularz informacyjny

Wniosek o dotację 5 000 zł jest bardzo łatwo wypełnić. Trudności może przysporzyć formularz informacyjny pomocy de minimis, który jest wymaganym załącznikiem. Tutaj postaram się wkleić elementy formularza, które mogą sprawić Wam trudność. Formularz do wypełnienia znajdziecie tutaj.

 
Powyższy dotyczy miasta Toruń, listę na której znajdziecie swoje identyfikatory macie tutaj: https://www.uokik.gov.pl/download.php?id=730


W punkcie D. należy wypisać Każdą pomoc jaką otrzymaliście w ramach wszelkich tarcz antykryzysowych, a także innych źródeł bezpośrednio związaną z epidemią. Świadczenia postojowe co do zasady nie są uznawane za pomoc publiczną, jednak (po dyskusji z urzędem) jeśli jesteś samozatrudnionym mozesz wpisać tutaj również świadczenie postojowe uzyskane dla siebie, dla świętego spokoju. Jeśli Twoi pracownicy otrzymali świadczenia postojowe (przy pierwszej fali) nie wpisujesz ich tutaj.

Podstawy prawne przyznanej wam pomocy znajdziecie na umowach podpisanych z podmiotami udzielającymi pomocy. Wiele informacji związanych z pomocą publiczną i tym co wpisać znajdziecie za pomocą strony https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary

Zwrot dotacji

Dotacja będzie nieoprocentowana i ma podlegać zwrotowi w ciągu 12 miesięcy licząc od trzeciego miesiąca po jej udzieleniu. Jednak bez obaw, w ustawie zapowiedziano, że Rada Ministrów będzie mogła w drodze rozporządzenia przedłużyć okres zwrotu dotacji, a co najważniejsze dotacja będzie mogła ulec umorzeniu, o ile firma będzie wykonywać działalność przez trzy miesiące od udzielania wsparcia.

Kontrola wydatkowania

Na podstawie § 1 ust. 1 Starosta (…) udziela Beneficjentowi ze środków Funduszu Pracy jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to dotacja celowa, a to znaczy, że należy ją spożytkować w konkretny sposób, a dokumenty na poparcie wydatkowania przechowywać. Starosta będzie miał prawo do przeprowadzenia kontroli przedsiębiorcy w ciągu trzech lat od udzielenia dotacji. W przypadku odmowy poddania się kontroli, a także uznania dotacji za nienależną lub uznania, że przedsiębiorca wykorzystał ją niezgodnie z przeznaczeniem, przedsiębiorca będzie musiał zwrócić dotację w ciągu 12 miesięcy.

Koszty prowadzenia działalności

W takim wypadku warto przypomnieć czym są koszty prowadzenia działalności. Za koszty prowadzenia działalności uznaje się m.in.: opłacenie podatków, składek ZUS, czynszów do wspólnoty, kosztów obsługi księgowej czy kosztów wynajmu lokalu.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra 20 grudnia, 2020 o 02:46

Co jeżeli przeważająca działalność w regonie to 47.19.Z
A ksiegowo, rachunkowo, przychodowo to 56.30.Z.
Ta z regonu widnieje od powstania spółki cywilnej była poprostu pierwsza nie było potrzeby ani wymogu zmiany. Zmienić teraz w regonie?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 20 grudnia, 2020 o 12:46

Liczy się przeważająca działalność według rejestrów przedsiębiorców według rejestru REGON na dzień 30 września 2020 r.
W teorii w ceidg można zmieniać z datą wsteczną, ale czy będą to weryfikować?

Odpowiedz

Marcin 1 stycznia, 2021 o 11:32

Jak można zmienić z datą wsteczną? Można jakąś podpowiedź?

Odpowiedz

Dawid 20 grudnia, 2020 o 17:25

Jeżeli w tamtym roku akurat w listopadzie i grudniu nie miałem żadnej faktury ( ponieważ prowadzę biznes weselny)
I w 2019 w listopadzie miałem 0 przychód
I w 2020 to samo czy to znaczy że nie mogę składać wniosku o taka dotacje ?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 22 grudnia, 2020 o 14:17

W formularzu chyba można oświadczyć odniesienie październik do października rok/rok

Odpowiedz

Renata 11 stycznia, 2021 o 22:20

Witam założyłam firmę 1 marca 2020 czy mam szanse na jakikolwiek pomoc jest to gastronomia proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 18 stycznia, 2021 o 13:09

Pani Renato, niestety aktualnie zasady pomocy są tak sformułowane, że przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w roku 2020 nie łapią się na żadną pomoc. Według zapewnień premiera Gowina mają być w tym kierunku prowadzone prace i zmiany.

Odpowiedz

Marcin 12 stycznia, 2021 o 14:21

Co w przypadku spółki cywilnej, która prowadzi działalność przeważającą z listy PKD według bazy REGON a jej wspólnicy we wpisach CEiDG mają inne działalności przeważające? Wniosek powinni składać wspólnicy spółki a nie spółka ale czy w tym wypadku brane jest pod uwagę przeważające PKD spółki cywilnej czy każdego ze wspólników z osobna?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 18 stycznia, 2021 o 13:25

Marcinie!
Jeśli o dotację stara się spółka cywilna wypełniamy rubryki A. „W przypadku gdy o pomoc wnioskuje wspólnik spółki cywilnej, jawnej albo partnerskiej albo komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej niebędący akcjonariuszem, w związku z działalnością prowadzoną w tej spółce, w formularzu podaje się informacje dotyczące tej spółki. „

Odpowiedz

Dorota 8 marca, 2021 o 12:23

Witam, podpinam się pod pytanie o spółkę cywilną. Spółka cywilna ma pkd i siedzibę odrębną, a wspólnicy spółki mają indywidualnie działalności gospodarcze, inne pkd niż spółka i inną siedzibę – inny powiat niż spółka. Spadek czy też całkowity brak przychodów ma spółka. Do którego powiatu składamy wniosek? właściwego dla spółki czy wnioskującego wspólnika? Czy oboje wspólnicy składają wnioski czy tylko jeden? W Formularzu podajemy tylko dane spółki? A we wniosku? Dane wspólnika składającego wniosek i jego pkd?

Odpowiedz

Magdalena 14 stycznia, 2021 o 23:21

Małzeństwo prowadzi spólkę cywilną. Przewóz osób – PKD 4939Z. Żona zajmuje się „papierkami”, mąż jest kierowcą. Otrzymali pożyczkę 5000 w pierwszej fali-osoba składająca to jeden ze wspólników. Czy tym razem również mogą złozyc wniosek?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 18 stycznia, 2021 o 13:07

Magdaleno, jeśli spełnione są warunki starania się o dotację, jak najbardziej proszę składać wniosek. Wszelkie wątpliwości rozwieje również Urząd weryfikując wniosek.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: