Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek – COVID-19

Mirosław Uziembło01 kwietnia 2020Komentarze (0)

1 kwietnia 2020 roku weszła w życie Tarcza Antykryzysowa, która ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać kryzys spowodowany epidemią. Tak to nie prima aprilis, weszła w życie, ale to na ile pomoże pozostawiam Twojej ocenie. Jednym z elementów tarczy antykryzysowej jest wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek.

Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek

Wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek będzie przysługiwał płatnikowi składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych i był zgłoszony jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r. Bardzo rzeczowo i przystępnie opisała to mec. Agata Kicińska na swoim blogu. Artykuł znajdziecie poniżej:

WAŻNE!

Jeżeli zatrudniasz na umowie o pracę 5 osób i na przykład jeszcze 6 osób na umowę zleceniu, które podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS – Zwolnienie Ci nie przysługuje. Podobnie ma się sprawa z wszelkimi innymi umowami, jak np. nauka zawodu. Sumowane są wszystkie osoby zgłoszone do ZUS, nie tylko osoby na umowie o pracę. Ich liczba musi być mniejsza niż 10.

Wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek

Dzisiaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie wniosek gotowy do wypełnienia:

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek

Poza tym wnioskiem należy załączyć informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z  udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C 91 I/01)

Dodatkowo:

  • Musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
  • Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.

#Gastronomiarazem #PrzyszloscDlaGastronomii

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: