W poprzednich postach mogliście przeczytać o sytuacjach gdy możliwe jest wprowadzenie zmian w uchwalony plan spłaty. Co się dzieje jednak w przypadku gdy przeszkody, na skutek których upadły nie realizuje założeń planu spłaty, są trwałe? Jeżeli wprowadzone zmiany w planie spłaty wierzycieli nie przynoszą poprawy sytuacji upadłego. Jak również gdy okoliczności, w jakich się znalazł od razu wskazują, że realizacja planu spłaty jest niemożliwa Sąd może orzec uchylenie planu spłaty.
W art. 49119 Pr. Up. Określono przesłanki, które muszą zaistnieć łącznie by Sąd mógł wydać w/w postanowienie:
- Niemożność wywiązania się upadłego z postanowień planu spłaty
- Trwały charakter przeszkody
- Brak możliwości wynika z przyczyn niezależnych od upadłego.
Trwałość należy badać w perspektywie okresu jaki pozostał upadłemu do zakończenia okresu spłaty. Należy pamiętać, że w przypadku czasowej niemożności do realizacji planu spłaty przez dłużnika sąd może zadecydować o przedłużeniu okresu spłaty o maksymalnie 18 miesięcy. Stąd też przesłanka trwałości przeszkody, której czasu ustania nie sposób określić na mieszczący się w tym de facto maksymalnym czasie spłaty.
Niezależne przyczyny to podobnie jak w przypadku zmiany planu spłaty: pogorszenie się stanu zdrowia, niezdolność do pracy zarobkowej, niezawiniona utrata pracy/uprawnień itp.
Do złożenia wniosku o uchylenie planu spłaty uprawniony jest jedynie dłużnik, jednakże tak jak w przypadku postępowań w sprawie zmiany planu spłaty, sąd zobowiązany jest wysłuchać Wierzycieli przed wydaniem postanowienia.
Zarówno dłużnikowi jak i wierzycielom przysługuje zażalenie na postanowienie Sądu I instancji, zaś na postanowienie Sąd II instancji skarga kasacyjna.
Jest to jeden z dwóch trybów przewidzianych przez ustawodawcę pozwalających na uchylenie planu spłaty. Drugi bardziej drastyczny jest wynikiem niewypełniania obowiązków z niego wynikających. Jaki to może nieść skutek przeczytacie w następnym wpisie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }