Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania bez podatku dochodowego

Mirosław Uziembło23 stycznia 20192 komentarze

Nowy rok, nowe brzmienie przepisów podatkowych. Tym razem zdaje się, że zmiana jak najbardziej pozytywna dla podatników. Otóż 1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która pozwoli na sprzedaż odziedziczonego mieszkania bez powstania obowiązku do zapłacenia wyżej wspomnianego podatku. Zmienia ona zasadniczo sposób obliczania pięcioletniego okresu po upływie, którego można sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez podatku.

Dlaczego to coś nowego?

Otóż, dotychczas sprzedaż odziedziczonego mieszkania zgodnie z przepisami prawnymi sprawiała, że spadkobierca obowiązany był do zapłacenia podatku dochodowego. Oczywiście istniały możliwości by tego podatku nie zapłacić:

Po pierwsze spadkobierca mógł odczekać 5 lat i po tym czasie dokonać sprzedaży. Wtedy, zgodnie z poprzednim brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, zwolniony był z podatku dochodowego od tej sprzedaży.

Po drugie jeżeli w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży uzyskane środki przeznaczy na własne cele mieszkaniowe tzn. należało je wydać na zakup albo budowę domu lub mieszkania.

Na szczęście od tego roku nie trzeba już czekać aż minie okres 5 letni przywołany w pierwszym przykładzie, jak i nie trzeba przeznaczać środków, które dostarczyła sprzedaż odziedziczonego mieszkania, na cele mieszkaniowe.

Ustawodawca zachował co prawda okres 5 letni, ale zmienił zasady jego obowiązywania. Mówiąc prościej rozpoczyna się on w innym momencie.

Nowy sposób obliczania pięcioletniego terminu.

Dotychczas okres 5 lat liczony był od dnia śmierci spadkodawcy. Zgodnie z nowymi regulacjami pięcioletni okres, po którego upływie dozwolona jest sprzedaż odziedziczonego mieszkania bez podatku dochodowego, liczymy od daty jego nabycia przez spadkodawcę. Zasada ta dotyczy również innych nieruchomości wchodzących w skład spadku.

Co z nieruchomościami odziedziczonymi przed 1 stycznia 2019 r.?

Zmiana obejmie wszystkich, którzy będą chcieli zbyć nieruchomość po 1 stycznia 2019 roku, bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości. Mówiąc wprost nawet jeśli spadek otrzymałeś w latach 2015 – 2018 nie musisz już czekać aż upłynie 5 lat. Sprzedaż odziedziczonego mieszkania nie będzie obciążona podatkiem.

Nowe brzmienie przepisów odnajdziesz w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych -> tutaj.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna 7 lutego, 2019 o 17:16

Zmiana ustawy jak najbardziej słuszna! Miło że Pan to przybliżył w artykule.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 9 sierpnia, 2019 o 16:07

Dziękuję 🙂
Powoli wracam do prawniczego pisania i będę starał się przybliżać właśnie takie tematy bliskie konsumentom.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: