Sąd Rejonowy w Toruniu oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej uzasadniając to zaistnieniem negatywnej przesłanki z art. 491 [4] – rażącym niedbalstwem. W tym konkretnym przypadku rażącym niedbalstwem była spirala zadłużenia, a dokładniej mówiąc dalsze postępowanie wnioskodawczyni, która mając świadomość niewypłacalności zaciągała kolejne pożyczki.
Wnioskodawczyni podnosiła w swojej obronie iż pierwsza niespłacona pożyczka, pociągnęła za sobą kolejne zaciągane na spłatę poprzednich. O ile oczywiście wzięcie pierwszej „chwilówki” było przes Sąd uznane za uzasadnione, o tyle każda kolejna pogłębiała stan niewypłacalności, a co za tym idzie była uznana za postępowanie rażąco niedbałe. Dodatkowo:
„Dłużniczka sama przyznała, że zaciągając kolejne pożyczki miała świadomość, że ich nie spłaci, ponieważ nie starczyłoby jej pensji, gdyby chciała spłacać wszystkie pożyczki”.
Wnioskująca niezgadzając się z oddaleniem swojego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej złożyła zażalenie na postanowienie.
Sąd Okręgowy badając sprawę przychylił się do decyzji Sądu Rejonowego, podkreślając w uzasadnieniu charakter pracy jako kasjerka:
Nie można zgodzić się ze skarżącą, że nie uświadamiała sobie wysokości zobowiązań. Dłużnika jest z zawodu kasjerem – sprzedawcą i pracuje w sklepie, czyli na co dzień obraca środkami pieniężnymi. Zatem zna wartości i ceny poszczególnych produktów, a wysokość zaciąganych przez nią zobowiązań pozostawała na poziomie jej percepcji, nie przekraczała bowiem kwot, z którymi z pewnością dłużniczka miała do czynienia. Skoro dłużniczka potrafiła wypełnić formularz pożyczki, to z pewnością zdołała przeczytać warunki umowy.
Na tym przykładzie widzimy jak szeroko przez Sąd jest badane otoczenie, zachowanie, a także sama osoba wnioskującego. Jego wykształcenie, charakter wykonywanej pracy, status społeczny i wiele innych czynników może mieć wpływ na ostateczną decyzję sądu.
Duże znaczenie ma również sposób sporządzenia wniosku, a konkretniej mówiąc samo wyczerpujące jego napisanie tak by wyjaśnić i obalić w nim wszelkie przesłanki negatywne, które Sąd może zarzucić. W tym celu warto skontaktować się z pełnomocnikiem w celu sporządzenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Całość uzasadnienia znajdziecie tutaj.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }