Czy można „na własną rękę” sprzedać składniki masy upadłościowej.
Co do zasady nie można, ale… Tutaj ustawodawca przewidział wyjątek dotyczący ruchomych elementów masy upadłościowej. Otóż, zgodnie z art. 49112 Pr. Up., Syndyk prowadzący likwidację może upoważnić upadłego do sprzedaży ruchomości wchodzących w skład majątku.
Upoważnienie powinno zostać sporządzenie w formie pisemnej i stosuje się do niego analogicznie przepisy dotyczące pełnomocnictwa (art. 98 – 109 KC).
Zakres upoważnienia jest każdorazowo określany przez Syndyka i może dotyczyć:
- Wszystkich ruchomości wchodzących w skład masy upadłości
- Określonego rodzaju rzeczy ruchomych
- Konkretnie określonej rzeczy
Celem takiego zabiegu jest przede wszystkim obniżenie kosztów postępowania upadłościowego.
Należy przy tym zaznaczyć, iż upadły nie odzyskuje prawa do samodzielnego rozporządzania częścią masy upadłościowej, co do której sprzedaży otrzymał upoważnienie. Co za tym idzie stroną ewentualnej transakcji jest osoba Syndyka.
Taki obrót spraw może być korzystny dla upadłego, gdyż pozwala mu na realny wpływ na przebieg likwidacji majątku. Często to właśnie on zna miejsca i najatrakcyjniejsze rynki zbytu swoich ruchomości (artykuły kolekcjonerskie, wyspecjalizowane przedmioty), co pozwoli na uzyskanie najwyższych cen i zwiększy poziom spłaty wierzycieli.
Ustawodawca pozostawił w wyłącznej kompetencji Syndyka wszelkie czynności dotyczące sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }