W poprzednim poście wspominałem o problemie dotyczącym wynagrodzeń studentów. Zapowiedziałem tam również opisanie procedury jaką jest rozliczenie dofinansowania wynagrodzeń z art. 15gga. Informację na temat wniosku znajdziecie tutaj:
Rozliczenie dofinansowania wynagrodzeń z art. 15gga
O tym jakie dokumenty należy złożyć mówi nam Umowa o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, która jest załącznikiem do wniosku. Termin na rozliczenie określony jest w §2 ust. 5 i wynosi 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania. Okres dofinansowania kończy się wraz z końcem trzeciego miesiąca kalendarzowego, w którym otrzymaliśmy dofinansowanie.
Dokumenty
W §3 ustawodawca określił sposób udokumentowania wykorzystania środków z dofinansowania:
- dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków, o których mowa w §1 ust.1; – najprościej w formie potwierdzenia przelewów wynagrodzeń.
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie pracowników, na wynagrodzenia których otrzymał dofinansowanie, przez okres wskazany w §2 ust.2. – umowy o pracę, umowy zlecenia etc.
- w szczególnych przypadkach na żądanie Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy należy dostarczyć „Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń wypłacanych z FGŚP” sporządzony wg wzoru. – dokładnie ten, który przesłaliśmy wraz z wnioskiem.
To właśnie z punktem drugim wiąże się ryzyko podejmowane przez niektórych, a mianowicie zgłaszanie umów zleceń dotyczących studentów, o którym wspominałem tutaj.
Kontrola wydatkowania środków
Osoby upoważnione przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy mają prawo przeprowadzenia kontroli u Beneficjenta w zakresie przestrzegania postanowień umowy, wydatkowania środków zgodnie z warunkami określonymi w umowie i we Wniosku oraz w zakresie właściwego udokumentowania i wykorzystania tych środków. Termin na przeprowadzenie kontroli to aż 3 lata!

Zwrot środków
W przypadku wykorzystania przez Beneficjenta środków niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania środków nienależnie lub w nadmiernej wysokości Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu tej części pomocy. Co istotne zwrot następuje wraz z ODSETKAMI w wysokości jak dla zaległości podatkowych liczonymi OD DNIA PRZEKAZANIA ŚRODKÓW na rachunek bankowy beneficjenta.
W przypadku gdy jedno z oświadczeń składanych przez beneficjenta podczas składania wniosków okaże się fałszywe zwrotowi podlega cała kwota świadczenia. Oświadczenia te znajdują się we wniosku oraz w art. 15gga ust.6 pkt 2-7 ustawy, który możecie przeczytać tutaj
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Mam dylemat – złożono wniosek do WUP o dofinansowanie do wynagrodzeń z tarczy 6.0 za miesiące XII 2020-II 2021.
Do dnia dzisiejszego brak decyzji, brak środków do dnia dzisiejszego. Kwota istotnie wpłynie na wynik finansowy.
Czy powinnam w grudniu do pozostałych przychodów pozaoperacyjnych zaksięgować wysokość dofinansowania przypadającą na grudzień (hipotetyczną)? Na dzień dzisiejszy mogę już na danych rzeczywistych z grudnia wyliczyć wysokość rzeczywistego dofinansowania. Musze tylko ustalić jak obliczać dofinansowanie przy osobach pobierających zasiłki chorobowe i wynagrodzeniu za czas choroby jeśli tylko część miesiąca chorowali.
czy bez decyzji w ogóle mogę coś zaksięgować? Tylko na podstawie samego wniosku?
Obowiązuje zasada memoriałowa czy kasowa?
czy jest pan w stanie pomóc co z osobami, które przez część miesiąca chorowały?
Witaj!
Zgodnie z przepisami dofinansowanie do wynagrodzeń nie jest traktowane jako przychód w rozumieniu prawa podatkowego.
Co do pytań odnośnie sposobu księgowania księgowa powinna pomóc, a jeśli są wątpliwości z dziedziny podatkowej proszę udać się do doradcy podatkowego celem uzyskania profesjonalnej w tej tematyce porady 🙂
Witam ,czy jeżeli kawiarnia stoi od listopada całkowicie i nie wiadomo kiedy będzie można otworzyć to czy można starać się o dofinansowanie .Pracownicy nie przepracowali w tym czasie żadnych godzin .
Moniko, w najnowszej tarczy jest przewidziane dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników na umowy zlecenia oskładkowane, jednakże jest to dofinansowanie dla pracodawcy, z którego on potem się rozlicza. By było ono zasadne powinny być godziny przepracowane, odprowadzany podatek dochodowy oraz składki. Przy aktualnym stanie prawnym i braku dopuszczenia przez zleceniodawcę pracy w formule choćby na wynos, to niestety nie ma przewidzianej bezpośredniej pomocy finansowej dla zleceniobiorców w formie znanej z tarczy wiosennej.