Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Co zrobić, gdy rosnące zadłużenie przynosi problemy?

Mirosław Uziembło28 lutego 2018Komentarze (0)

Rosnące zadłużenie to bolączka każdego zobowiązanego. Dopóki udaje się regularnie uiszczać opłaty wszystko wygląda dobrze. Co jeśli po drodze jednak coś pójdzie nie po naszej myśli?

  1. Pierwsze sygnały problemów – Czujesz, że nie jesteś w stanie nadążyć ze spłatą zobowiązań? Nie czekaj! Nie bój się skontaktować z wierzycielem. W interesie wierzyciela jest Twoja wypłacalność. Poprzez rozmowę będziesz mógł wyjaśnić swoją sytuację i w drodze konsensusu zmienić warunki zobowiązania tak abyś był w stanie regulować zobowiązanie. Można zmienić wysokość rat, wydłużyć zobowiązanie, a w wyjątkowych sytuacjach zawiesić spłatę na krótki okres. Pamiętaj wierzyciel nie ma interesu w tym, by spłacanie zobowiązania Cię przerosło.
  2. Gdy wierzyciel nie chce rozmawiać – zdarza się tak, że wierzyciele nie mają ochoty rozmawiać z dłużnikami. Po pomoc warto udać się do kancelarii prawnych lub doradców restrukturyzacyjnych, którzy po pierwsze doradzą i przeanalizują sytuację prawną zadłużonego. Po drugie po udzieleniu pełnomocnictwa będą reprezentować go w rozmowach z wierzycielami. W takim wypadku, mając pod drugiej profesjonalnego pełnomocnika wierzyciele są często bardziej skorzy do rozmów i negocjacji.
  3. Wiele zobowiązań – częstym problemem dotykającym dłużników jest wielość wierzytelności, a co za tym idzie kilka rat do spłacenia. Z kolei zaciągnięcie kolejnego zobowiązania jest niemożliwe ze względu na brak zdolności kredytowej. Szansą na zaradzenie temu problemowi jest zwrócenie się o pomoc do firm oferujących kredyty konsolidacyjne. Jest to specjalny rodzaj pożyczki, której celem jest spłata istniejących zobowiązań kredytobiorcy. Skutkiem czego dłużnikowi pozostaje do spłaty jedna wierzytelność i w związku z tym jedna rata miesięczna.
  4. Analiza majątku – warto również przeanalizować własny majątek, bowiem może się okazać, że nasze rosnące zadłużenie możemy pokryć poprzez odpowiednie decyzje co do majątku. Oczywiście te decyzje mogą nie być proste, jak na przykład sprzedaż mieszkania lub domu. Jednakże lepiej jeśli zrobimy to sami, niż jak zrobi to komornik lub syndyk w drodze upadłości. Dodatkowo ratujemy wtedy pozostałą część majątku, który w innym postępowaniu również podlegałby zajęciu lub włączeniu do masy upadłościowej.
  5. Nie lekceważ – najgorszym co można zrobić to udawanie przed samym sobą i najbliższą rodziną, że wszystko jest w porządku i samo się ułoży. Trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny i w momencie gdy żaden z poprzednich kroków nie pomoże – złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Pozwoli to odetchnąć nie tylko osobie zadłużonej, ale przede wszystkim jej rodzinie i da szansę na jak najszybszy nowy początek.
  6. Oddłużenie – stosunkowo świeżym wyjściem z problemów, które tworzy rosnące zadłużenie jest upadłość konsumencka. Dzięki temu postępowaniu dłużnik ma szansę na nowy start. Tematykę upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przybliżę Wam na łamach tego blogach.

Pamiętajcie im szybsza reakcja, tym większe możliwości.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: