Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Przeważające PKD warunkiem nowej pomocy (nowe pkd objęte pomocą!)

Mirosław Uziembło20 stycznia 2021Komentarze (1)

Umożliwienie Radzie Ministrów rozszerzenia i wydłużenia pomocy związanej z Tarczą Branżową 6.0 przy pomocy rozporządzenia miało przyspieszyć pracę. Długo przyszło nam czekać, ale 19 stycznia na stronach rządowych ukazały się informacje, że (nareszcie) je przyjęto. Rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 – wdzięczna nazwa. Najważniejsze, że dodano nowe kody pkd do tarczy. Tylko czy przeważające pkd nadal będzie warunkiem uzyskania pomocy?

Formy pomocy

Te pozostają niezmienne.

  1. Zwolnienie z ZUS – wydłużone na miesiące grudzień oraz styczeń. Warunkiem będzie zgłoszenie przedsiębiorcy, jako płatnika składek przed 1 listopada 2020 r.,
  2. Dodatkowe świadczenia postojowe,
  3. Dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – do 5 tys. zł,
  4. Wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

Więcej można przeczytać tutaj.

Przeważające PKD warunkiem

Niestety w publikowanych informacjach pojawiają się sygnały, że rządzący nie wzięli do serca apeli przedsiębiorców i nie rozwiązali problematyki przeważającego PKD. W związku z czym wydaje się, że przeważające PKD nadal będzie warunkiem uzyskania pomocy. Przepisy rozporządzenia mają wejść w życie 1 lutego, a przecież standardową praktyką jest już publikowanie rozporządzeń na ostatnią chwilę. Więc pozostaje nam czekać na 31 stycznia. Wtedy przekonamy się czy ten warunek zostanie zdjęty, czy chociażby poluzowany. Przecież zapowiadano konsultacje społeczne ze zbuntowanymi przedsiębiorcami, by dowiedzieć się czemu pomoc ich ominęła.

Nowe kody pkd do tarczy

Wsparcie będzie dotyczyło branży objętych tarczą branżową 6.0 czyli m.in. gastronomia czy obiekty kulturalne. Pomoc będzie rozszerzona o 6 kodów PKD:

  • 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
  • 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
  • 79.11.A działalność agentów turystycznych,
  • 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
  • 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.

Oczywiście dobrze, że pomoc się pojawia tylko ciężko patrzeć jak tarcza, która powinna być solidna – bardziej przypomina sito z bardzo dużymi otworami. Nawet otrzymaną pomoc z tarczy pfr 2.0 łatwo będzie stracić.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Elżbieta 20 stycznia, 2021 o 16:42

Witam, sklepiki szkolne zamknięte od marca nie mam pracy i żadnej szansy na szybki powrót!!!!! Nikt nas nie zauważa!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: