Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Planowane zmiany procedury upadłości konsumenckiej cz. 2

Mirosław Uziembło25 lutego 2018Komentarze (0)

Jak mogliście przeczytać w poprzednim poście Minister Sprawiedliwości ogłosił planowane zmiany dotyczące upadłości konsumenckiej. Zapraszam na dalszy ciąg analizy tych zapowiedzi:


Dłużniku! Porozmawiaj z wierzycielem.

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie możliwości zawarcia porozumienia między dłużnikiem, a wierzycielem bez konieczności składania wniosku o upadłość, a co za tym idzie uniknięcia całej procedury upadłościowej. W takim porozumieniu ma pomóc licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, którego wynagrodzeniem ma być prowizja od kwot uzyskanych dla wierzycieli w drodze porozumienia.

Przedsiębiorca też człowiek.

Nareszcie, przepisy o ochronie przed bezdomnością zostaną rozciągnięte na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Od teraz z kwoty uzyskanej z licytacji domu lub mieszkania upadłego przedsiębiorcy zostanie wyodrębniona kwota odpowiadająca przeciętnemu czynszowi najmu mieszkania w miejscowości zamieszkania. W ten sposób upadły będzie mógł zapewnić mieszkanie dla siebie i swojej rodziny na okres 2 lat.

Dłużniku idź po poradę.

Planowane zmiany zakładają również rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Kwalifikować się do niej będzie każda osoba, które rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Zmiany prawne, ale również w duchu obywatelskim.

Po pierwsze osoba rozwiedziona nie będzie już odpowiadała za zobowiązania byłego małżonka zaciągnięte po rozwodzie. Dotychczasowe regulacje rodziły taką odpowiedzialność przez rok od orzeczenia.

Po drugie zwiększy się ochrona korespondencji dłużnika. Co do zasady do syndyka będzie trafiała jedynie ta, która dotyczy stricte postępowania upadłościowego. Dziś syndyk odbiera całą korespondencję dłużnika.

Polska na tle świata.

Można śmiało powiedzieć, że upadłość konsumencka przebija pierwsze lody, a państwo zaczyna być świadome zapotrzebowania na tę instytucję. Świadczyć o tym mogą wcześniej wymienione planowane zmiany jak również perspektywa skierowania do wydziałów upadłościowych referendarzy, którzy mają przejąć część obowiązków sędziów.

Jeżeli komuś wydaje się, że 5,5 tys. ogłoszonych upadłości to dużo, przybliżę jedynie, że w porównywalnej pod względem liczby ludności Kanadzie przeprowadzono – ok. 130 tys. postępowań.

W innych krajach te liczby kształtują się na następującym poziomie: Niemcy – ok. 80 tys., Francja – ok. 200 tys., Anglia i Walia – ok. 90 tys.

Wszystko przed nami, a nadchodzące regulacje na pewno zwiększą dostępność do nowego startu otwieranego poprzez upadłość.

Jednak czy osoby, które umyślnie popadły w zadłużenie, a teraz zostanie im umożliwione ogłoszenie upadłości zasługują na taką szansę?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: