Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Odstąpienie od umowy o usługi turystyczne

Mirosław Uziembło06 sierpnia 2018Komentarze (0)

Niemiłosiernie wysokie temperatury panujące za oknem sprawiają, że czujemy się jakbyśmy byli na wakacjach w Grecji. Nawiązanie nie jest przypadkowe, gdyż właśnie z Grecją związane jest pytanie, które dostałem od jednego z moich znajomych. Wiedział on bowiem, że zajmujemy się odszkodowaniami za opóźniony lot, więc liczył na to, że będziemy mogli pomóc również w jego sprawie.

Mianowicie – wystraszony szalejącymi tam pożarami – zastanawiał się czy przysługuje mu prawo do odstąpienia od podpisanej umowy dotyczącej udziału w imprezie turystycznej. W biurze dowiedział się, że może odstąpić, ale dostanie tylko część z wpłaconej już przez niego kwoty. Zależało mu jednak na tym, by otrzymać pełny zwrot.

Lipiec jako miesiąc wakacyjny zbiegł się idealnie z wejściem w życie ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ustawa ta weszła bowiem w życie w dniu 1 lipca 2018 r. i ma na celu dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy unijnej związanej z usługami turystycznymi i ujednolicającymi te przepisy w całej Unii Europejskiej.

Zmian wprowadzonych przez nowe przepisy jest wiele, nas interesują jednak te dotyczące możliwości odstąpienie od umowy o usługi turystyczne. Wróćmy więc do zapytania, które było impulsem do napisania tego artykułu. Przepis art. 47 ust. 4 wskazanej przeze mnie ustawy dokładnie określa właśnie taką sytuację, w jakiej znalazł się mój znajomy.

Według niego podróżny ma prawo odstąpić od umowy w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.

Występujące w Grecji pożary wydają się jak najbardziej wydarzeniami nieuniknionymi i nadzwyczajnymi, które uprawniają podróżnych do odstąpienia od umowy. Oczywiście nie bez przyczyny, ustawodawca przewidział tutaj zapis dotyczący miejsca docelowego lub jego najbliższego sąsiedztwa, gdyż nadzwyczajne okoliczności występujące wiele kilometrów od celu naszej wycieczki nie będą wystarczającym usprawiedliwieniem dla odstąpienia od umowy na podstawie właśnie tego przepisu.

Co ważne, jeżeli uzasadnieniem dla odstąpienia od umowy są nadzwyczajne okoliczności, to biuro podróży będzie zobowiązane do zwrotu całości wpłaconej ceny wycieczki. Biuro podróży nie może nałożyć na podróżnego żadnych dodatkowych opłat, w szczególności tzw. odstępnego. Podróżny nie będzie miał jednak prawa do dodatkowego odszkodowania czy zadośćuczynienia.

Oświadczenie o odstąpieniu można złożyć w każdej chwili przed rozpoczęciem wycieczki. Jeżeli więc np. dzień przed naszą podróżą okaże się, że w naszym miejscu docelowym doszło do jakiejś katastrofy żywiołowej, to nadal możemy od umowy odstąpić i uzyskać pełny zwrot.

Warto dodać, że powyższa ustawa to nie jedyna „wakacyjna” ustawa dotykająca interesów konsumenckich. Lipiec pod tym względem był przełomowym miesiącem.

9 lipca w życie weszła ustawa skracająca okres przedawnienia:

Od dzisiaj nowe terminy przedawnień!

Natomiast 30 lipca prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy o nieodpłatnej pomocy prawnej:

Bezpłatna pomoc prawna dla wszystkich

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: