Nie samym prawem żyje prawnik. Odpoczywając od nauki i w związku z nadchodzącym długim weekendem chciałbym poruszyć temat niezwiązany z prawem. Lokalny patriotyzm oraz chęć pochwalenia się przed Tobą odkryciem dokonanym przez m.in. moją mamę – archeolog Romualdę Uziembło, sprawia że z radością piszę ten wpis. Otóż po trwających wiele miesięcy badaniach koordynowanych właśnie przez panią archeolog odkryto miejsce pierwszej lokalizacji Torunia.
Badania te sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum Okręgowego w Toruniu, są kolejnymi podejmowanymi w tym temacie. Pierwsze kroki w tym kierunku podejmowane były od lat 70. ubiegłego wieku, jednak dopiero te przyniosły przełomowe wyniki.
Miejsce, w którym w średniowieczu założono Toruń, położone było ok. 10 km na zachód od obecnego zabytkowego centrum – Starego Miasta. Było otoczone wałem i fosami. Naukowcy ustalili to między innymi dzięki analizie zdjęć lotniczych.
Dzięki połączeniu kilku różnych metod badawczych okazało się, że pierwszy Toruń był całkiem pokaźnym miastem – jego dłuższa granica mierzyła około pół kilometra, a krótsza – około 200 m długości.
Zdjęcie lotnicze z nałożonymi wynikami badań geofizycznych –
wyraźnie widoczne są zarysy miasta i jego fortyfikacji, oprac. Piotr Wroniecki
Więcej na temat przeprowadzonych badań możesz przeczytać na stronie Nauka w Polsce – PAP.
Badania będą kontynuowane, a ja chętnie będę o tym wspominał na blogu 🙂
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }