Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Odkryto miejsce pierwszej lokalizacji Torunia

Mirosław Uziembło31 października 2018Komentarze (0)

Nie samym prawem żyje prawnik. Odpoczywając od nauki i w związku z nadchodzącym długim weekendem chciałbym poruszyć temat niezwiązany z prawem. Lokalny patriotyzm oraz chęć pochwalenia się przed Tobą odkryciem dokonanym przez m.in. moją mamę – archeolog Romualdę Uziembło, sprawia że z radością piszę ten wpis. Otóż po trwających wiele miesięcy badaniach koordynowanych właśnie przez panią archeolog odkryto miejsce pierwszej lokalizacji Torunia.

Badania te sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum Okręgowego w Toruniu, są kolejnymi podejmowanymi w tym temacie. Pierwsze kroki w tym kierunku podejmowane były od lat 70. ubiegłego wieku, jednak dopiero te przyniosły przełomowe wyniki.

Miejsce, w którym w średniowieczu założono Toruń, położone było ok. 10 km na zachód od obecnego zabytkowego centrum – Starego Miasta. Było otoczone wałem i fosami. Naukowcy ustalili to między innymi dzięki analizie zdjęć lotniczych.

Dzięki połączeniu kilku różnych metod badawczych okazało się, że pierwszy Toruń był całkiem pokaźnym miastem – jego dłuższa granica mierzyła około pół kilometra, a krótsza – około 200 m długości.

Zdjęcie lotnicze z nałożonymi wynikami badań geofizycznych –
wyraźnie widoczne są zarysy miasta i jego fortyfikacji, oprac. Piotr Wroniecki

Więcej na temat przeprowadzonych badań możesz przeczytać na stronie Nauka w Polsce – PAP.

Badania będą kontynuowane, a ja chętnie będę o tym wspominał na blogu 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: