Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – co dalej?

Mirosław Uziembło28 marca 20184 komentarze

Mój wniosek został oddalony!

Oddalenie wniosku to problem, na który łatwo natknąć się czytając fora osób zadłużonych. Najczęściej spotyka się właśnie takie sformułowanie, a raczej wołanie o pomoc:

Mój wniosek o ogłoszenie upadłości został oddalony, co mam zrobić?”

Po pierwsze zachowaj spokój. Masz tydzień na złożenie zażalenia w przedmiocie oddalonego wniosku. Termin biegnie od dnia wydania postanowienia po przeprowadzeniu posiedzienia. Jednakże jeśli złożyłeś wniosek o uzasadnienie postanowienia termin rozpoczyna bieg w dniu dostarczenia postanowienia z uzasadnieniem.

Zażalenie składamy do właściwego sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego, który rozpatrywał sprawę. Opłata skarbowa od zażalenia wynosi 200zł wnoszona jest do sądu rejonowego. W przypadku uwzględnienia zażalenia sąd okręgowy kieruje postępowanie do ponownego rozpatrzenia.

Można również spróbować cofnąć złożony wniosek. Masz na to czas do momentu uprawomocnienia się postanowienia o oddaleniu wniosku. Jeżeli tego nie zrobisz, a postanowienie się uprawomocni, co do zasady będziesz musiał odczekać 10 lat przed złożeniem kolejnego wniosku.

Jak wycofać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wystarczy, że do sądu złożysz odpowiedni wniosek, w którym określisz swoje żądanie wycofania uprzednio złożonego wniosku o ogłoszenie upadłości. Przy czym nowy wniosek musi zostać rozpatrzony przed uprawomocnieniem pierwszego. Aby zwiększyć szanse, dzień przed złożeniem wniosku o wycofanie wniosku o ogłoszenie upadłości, można złożyć wniosek o uzasadnienie wydanego postanowienia. Opóźni to dzień jego uprawomocnienia.

W piśmie wystarczy zaznaczyć żądanie wycofania uprzednio złożonego wniosku oraz oczywiście podać sygnaturę akt, sąd który jest adresatem pisma, własne dane i własnoręczny podpis.

W przypadku skutecznego wycofania wniosku o ogłoszenie upadłości, dłużnikowi przysługuje prawo do złożenia nowego wniosku.

Prawo do wycofania wniosku w każdym momencie postępowania wynika z art. 49110 ust. 1 PrUp gdzie ustawodawca nie ustanowił żadnych ram czasowych ograniczających ewentualne wycofanie wniosku.

Takiego obrotu spraw i biegania do sądu przez oddalenie wniosku można uniknąć. Zwróć się po pomoc do osób, które podzielą się z Tobą swoją wiedzą. Prawnicy chętnie przeanalizują Twoją sytuację, powiedzą czy przysługuje Ci prawo do ogłoszenia upadłości, pokierują jak napisać wniosek. Jeśli zaś istnieją przesłanki negatywne, wskażą je i podpowiedzą co zrobić w tej sytuacji. Zawsze jest dla Ciebie szansa na lepsze życie!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ala 28 marca, 2018 o 12:02

Oddalenie a odrzucenie wniosku to zupełnie dwie różne kwestie i nie należy ich mylić!

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 28 marca, 2018 o 12:22

Oczywiście, jak najbardziej ma Pani rację. Wkradł się mały błąd edytorski.
Dziękuję za czujność i pozdrawiam! 🙂

Odpowiedz

Aneta 6 listopada, 2019 o 12:48

Został mi odrzucony wniosek o upadłość konsumenta co daje z tym zrobić a kredytow mam sporo

Odpowiedz

Aneta 6 listopada, 2019 o 12:50

Czy komornik może zająć mi samochód jak ja nim dojezdzam do pracy

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: