Doprowadzenie do niewypłacalności, co to oznacza?
O tym jak definiowana jest niewypłacalność mogliście przeczytać tutaj. Stanowi ona jedną z podstawowych przesłanek kwalifikujących dłużnika do przeprowadzenia postepowania upadłościowego. Jednak czy w każdym wypadku stwierdzenie jestem niewypłacalny będzie tak samo kwalifikowane?
By móc ogłosić upadłość konsumencką trzeba być niewypłacalnym.
I tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość czy wszystkiego przyczyny niewypłacalności są w świetle prawa traktowane tak samo? Przed liberalizacją zasad postępowania upadłościowego względem osób fizycznych, ogłoszenie upadłości było możliwe w jednym, jedynym przypadku. Gdy do niewypłacalności doszło na skutek wyjątkowych i niezależnych od dłużnika okoliczności.
Była to przesłanka tak restrykcyjna, że skutecznie blokowała szansę na oddłużenie dla tysięcy chętnych.
Dlatego też istniała tak wielka potrzeba by złagodzić przepisy. Ustawodawca utrzymał niewypłacalność jako przesłankę pozytywną, ale określił również w sposób szczegółowy kryterium negatywne niewypłacalności.
Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności albo istotnie zwiększył jej stopień na skutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa. O tym jak interpretować rażące niedbalstwo możecie przeczytać tutaj.
Przykładowymi działaniami, które określane mogą być jako prowadzące do niewypłacalności są:
- Zaciąganie zobowiązań ze świadomością, że w najbliższej przyszłości dochody dłużnika ulegną zmniejszeniu na skutek przewidywalnych zdarzeń (np. zmiana pracy, przejście na emeryturę),
- Zaciąganie zobowiązań na zaspokojenie sztucznie powiększonych potrzeb konsumpcyjnych oraz na spłatę innych zobowiązań (spirala zadłużenia),
- Podjęcie oczywistego, nieracjonalnie wysokiego ryzyka przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej,
- Poręczenie wobec osoby całkowicie nieznanej,
- Poręczenie wobec osoby, która jest niewypłacalna bądź istnieje ryzyko niewypłacalności z jej strony,
- Wszelkie inne działania, które w oparciu o posiadane informacje stoją w sprzeczności z racjonalnym zarządzaniem majątkiem osoby zadłużonej.
I tutaj istotnym jest wyszczególnienie przez ustawodawcę przesłanki rażące niedbalstwo, gdyż dzięki temu można zakładać, że wszelkie zakwalifikowanie winy dłużnika jako lekkomyślności lub po prostu niedbalstwa nie będzie skutkowało oddaleniem wniosku.
Duże znaczenie w tym momencie będą miały dowody przedstawione przez dłużnika, które przedstawi wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Wszelkie fakty, które uprawdopodobnią, że działania podejmowane przez dłużnika nie miały na celu umyślnego zwiększania stopnia zadłużenia lub szkody wierzycieli.
Przyczynienie się do niewypłacalności może sprawić, że nad naszym wnioskiem zbiorą się „czarne chmury”, których nawet pomoc profesjonalnego prawnika nie będzie w stanie rozgonić.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }