Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Komu nie przysługuje świadczenie postojowe

Mirosław Uziembło29 marca 20203 komentarze

W poprzednim wpisie przybliżyłem szczegóły jednego z elementów Tarczy Antykryzysowej – świadczenia postojowego. Tutaj chciałbym opisać komu nie przysługuje świadczenie postojowe,

Kiedy zleceniobiorcy nie przysługuje świadczenie postojowe

Zleceniobiorcy oraz osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe nie będzie przysługiwać jeżeli:

 1. Umowa cywilnoprawna została zawarta po dniu 1 lutego 2020 r.;
 2. Przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Czyli przekroczył kwotę 15 681 zł.

Kiedy samo zatrudnionemu nie przysługuje świadczenie postojowe

Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe nie będzie przysługiwać jeżeli:

 1. rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej miało miejsce po dniu 1 lutego 2020 r, lub
 2. gdy rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej miało miejsce przed dniem 1 lutego 2020 r. :
  1. osoba nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz
   1. jeżeli przychód z prowadzenia działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe nie uległ zmniejszeniu o co najmniej 15% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc,
    • jeżeli przychód był niższy o co najmniej 15% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym osobie nie przysługuje świadczenie postojowe jeżeli przychód przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
  2. osoba zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r. oraz przychód z prowadzenia działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Powyższe obostrzenia nie dotyczą wszystkich samo zatrudnionych. Wyjątkiem są osoby prowadzące działalność gospodarczą dokonujące rozliczeń przy pomocy karty podatkowej i korzystające ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług.

#Gastronomiarazem #PrzyszloscDlaGastronomii

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Hubert 17 kwietnia, 2020 o 01:00

A co z przedsiębiorcami (jednoosobowe działalności), pracującymi dodatkowo na etacie? Czy dostaną świadczenie postojowe?

Odpowiedz

Rafał 27 kwietnia, 2020 o 20:49

– a co w przypadku . W marcu przyszedł zwrot vat z Niemiec za 2018 r. Przychód miedzy lutym a marcem 2020 nie uwzględniając zwrotu VAT za 2018r.
daje spadek 60%. Czy mam uwzględnić w przychodzie marcowym otrzymany vat,

Odpowiedz

halina 6 maja, 2020 o 09:53

jestem na emeryturze i prowadze działalnosc gospodarczą zawiesiłam działalność marcu pod koniec czy należ mi się postojowe

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: