31 stycznia zbliża się wielkimi krokami. W tym roku roku to data wyjątkowa dla wielu przedsiębiorców, którzy sprzedają alkohol. Wszyscy czekają na wejście w życie ustawy, która umożliwi odroczenie, a nawet zwolnienie z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Więcej o możliwym odroczeniu opłaty za tzw. koncesję pisałem tutaj.
USTAWA umożliwiająca odroczenie została podpisana przez prezydenta 25 stycznia!
Jednak odroczenie nie dotyczy obowiązku złożenia oświadczenia o wartości sprzedanego alkoholu brutto za rok poprzedni. To oświadczenie trzeba złożyć do 31 stycznia. (w tym roku 31 stycznia to niedziela, więc technicznie rzecz biorąc do 29 stycznia). Okej, oświadczenie trzeba złożyć, ale jak obliczyć wartość sprzedanego alkoholu do oświadczenia? Dalej znajdziecie kalkulator, który pomoże przy koktajlach!
Jak złożyć oświadczenie
Oświadczenie składamy w formie pisemnej w urzędzie na umówionym spotkaniu lub za pomocą profilu epuap. Jednakże nie wszystkie urzędy mogą obsługiwać taką formę. Najlepiej jest zapytać we właściwym dla nas urzędzie.
Ile to kosztuje?
Złożenie oświadczenia nie wymaga opłaty. Jedynie w przypadku gdy reprezentuje nas pełnomocnik, wymagana jest opłata 17 zł za pełnomocnictwo.
Jak obliczyć wartość sprzedanego alkoholu – kalkulator
Pobierz “Kalkulator Koktajli”
Wzor-kalkulatora-1.xlsx – Pobrano 573 razy – 23 KB
O ile w przypadku pełnych butelek i czystych porcji alkoholu nie jest to problemem – wystarczy przepisać wartości z systemu POS lub innego softu obsługującego sprzedaż. O tyle problemem są koktajle. W końcu nie cały koszt koktajlu to alkohol. Chcąc ułatwić Wam obliczenia przygotowałem kalkulator, w którym obliczycie udział alkoholu w wartości sprzedaży każdego drinka. Mam nadzieję, że ten kalkulator i instrukcja w łatwy sposób podpowie jak obliczyć wartość sprzedanego alkoholu.
PS. jeśli używasz kilku alkoholi w jednym drinku, ale z jednej „grupy procentowej” musisz zsumować ich udział procentowy.
Jeśli mój kalkulator Ci pomógł, zachęcam do polubienia fanpage na facebooku. Mi będzie miło, a Ty będziesz na bieżąco z wiadomościami 🙂
Kontrole oświadczeń
Pamiętajcie by rzetelnie i zgodnie z raportami podawać wartości. Oświadczenie zawierające nieprawdziwe dane skutkuje cofnięciem zezwolenia na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 5 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.
Więcej o procedurze można przeczytać tutaj.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Do tej pory też tak liczyłam, czyli wartość danego alko w drinku, zwłaszcza jeśli była mieszanina kilku alko to wartość poszczególnych alko wliczałam do wartości sprzedaży poszczególnych zezwoleń. W ubiegłym roku jesienią miałam kontrolę i poinformowano mnie, że źle się rozliczam 😑. Powiedzieli mi, że jeśli drink zawiera alko powyżej 18% to muszę wartość całego drinka wliczać do wartości sprzedaży, a nie tylko wartość alko w cenie takiej jak sprzedaje czysty alko. Powoływali się na jakiś wyrok sądu, którego nie udało mi się znaleść. Masakra, płacić muszę za soki/napoje, przyprawy, drogie syropy, pure i owoce-które składają się na cały drink. Ale jeśli mam nabite na kasie alko, sok, syrop oddzielnie to jest OK 🤦♀️
JoaS! Jeśli tylko znajdziesz protokół z kontroli i rzeczony wyrok prosiłbym o informację!
Bardzo dziekuję za podpowiedz i gotowy wzór pisma do ZPAV.
Z przyjemnoscią zapoznam sie z Pana blogiem.
Pozdrawiam
Aleksandra Palmowka