Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Dokumenty potrzebne do wniosku o odszkodowanie

Mirosław Uziembło11 sierpnia 20196 komentarzy

Samo uzyskanie prawa do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot nie sprawi, że pieniądze znajdą się na Twoim koncie. Oczywistym jest, że musisz zebrać odpowiednie dokumenty potrzebne do wniosku o odszkodowanie. Czy warto je skurpulatnie przygotować? Jasne, że tak! Same kwoty, które możesz uzyskać są tutaj chyba wytarczająco przekonujące, a więcej o nich przeczytasz w poniższym wpisie:

Opóźniony lot

Dokumenty potrzebne do wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot

Mówiąc najprościej niezbędne dokumenty potrzebne do wniosku o odszkodowanie to takie, które ułatwią liniom lotniczym weryfikację, że Twoje roszczenie jest zasadne. Innymi słowy, że rzeczywiście w Twoim przypadku doszło do naruszenia zawartej umowy poprzez opóźnienie bądź odwołanie lotu.

W przypadku opóźnienia/odwołania lotu takimi dokumentami będą:

  • bilet lotniczy
  • kopia potwierdzenia rezerwacji na dany przelot
  • karta pokładowa (o ile została wydana, szczególnie gdy lot jest anulowany karty pokładowe nie są wydawane)

Obok podsawowego roszczenia, możesz domagać się zwrotu dodatkowych kosztów, które poniosłeś. W tym wypadku niezbędne będą wszelkie dowody zakupu, bądź po prostu rachunki potwierdzające powstanie kosztów dodatkowych. Oczywiście koszty te muszą być uzasadnione, ale tego chyba nie muszę tłumaczyć?

Choć przysługuje Ci odszkodowanie w określonych kwotach, przewoźnicy bardzo często będą robili wszystko by świadczenie pieniężne zmienić na bardziej wygodną dla nich formę. Wspominałem o tym w jednym z wcześniejszych wpisów:

Bon lub voucher zamiast odszkodowania za opóźniony lot

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

lidka 17 września, 2018 o 10:57

niestety uzyskanie odszkodowania nie jest takie proste, rodzice mieli zaplanowany wymarzony urlop i niestety skończył się na lotnisku, problem mieli z samym znalezieniem formularza na stronie przewoźnika, potem ciągle jakies schody, dopiero przez givt udało się sprawę załatwić i za uzyskane odszkodowanie mogli spędzić fajne wakacje w Polsce, bo niestety to lotów za granicę się zupełnie zrazili

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 17 września, 2018 o 14:25

Lidko, oczywiście dochodzenie należnego odszkodowania nie jest proste, dlatego świadczymy usługi w zakresie pomocy w jego uzyskaniu, jak również chętnie odpowiem na wszelkie pytania z tym tematem związane.

Odpowiedz

Małgorzata 22 września, 2018 o 20:13

Jaka jest pobierana prowizja za załatwione odszkodowanie

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 25 września, 2018 o 14:44

Małgorzato,
Wszystko zależy od wysokości należnego odszkodowania oraz stopnia skomplikowania sprawy. Opisz swoją sytuację w wiadomości poprzez formularz kontaktowy, a niezwłocznie dostaniesz odpowiedź.

Odpowiedz

Dominika 29 kwietnia, 2019 o 19:12

Dzień dobry. Chciałam zapytać czy jest sens złożyć wniosek o odszkodowanie za opózniony lot. Miejsce to miało w ubiegłym roku. Lot był opózniony o 4 godziny,co skutkowało utratą jednego dnia wakacji. Leciałam liniami Enter Air z Katowic do Monastir.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewa 3 marca, 2020 o 21:10

Wedlug orzeczenia i OSK 2714/15 prawo do odszkodowanie nie ulega przedawnieniu.
Zatem ubiegac mozna sie takze po uplywie roku.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D72171B78E

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: