Prowadzę działalność gospodarczą czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców – CEIDG. Wpis ten zmienia jej status z konsumenta na przedsiębiorcę. Tak więc czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, przepisy o upadłości konsumenckiej dotyczą osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W związku z tym odpowiedź na to pytanie jest przecząca.
Bycie przedsiębiorcą nie zamyka jednak drogi do oddłużenia.
Po pierwsze przedsiębiorca może uzyskać oddłużenie w drodze upadłości przedsiębiorcy jeśli:
- Zgodnie z przepisami o upadłości przedsiębiorcy – złoży wniosek o upadłość w terminie 30 dni od wystąpienia niewypłacalności wobec przynajmniej dwóch różnych wierzycieli
- Majątek wolny od obciążeń pozwala na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego
- Powyższy majątek umożliwia częściowe zaspokojenie wierzycieli
- Dłużnik działa w interesie wierzycieli
Przedsiębiorca niewypłacalny nie posiadający majątku ma prawo do ogłoszenia upadłości gospodarczej, a następnie w celu zupełnego oddłużenia – do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jednak od takiej drogi wydarzeń dla przedsiębiorcy istnieją 3 wyjątki:
- W okresie prowadzenia działalności gospodarczej powstały zobowiązania wobec jednego wierzyciela – sytuacja ta nie rodzi ustawowego obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.
- Data niewypłacalności oraz powstanie zobowiązań nie miały miejsca w okresie prowadzenia działalności gospodarczej.
- Powołanie się na względy słuszności lub zasady humanitaryzmu w przypadku gdy przedsiębiorca nie zachował ustawowego terminu na zgłoszenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy.
Dodatkowo ustawodawca usunął okres karencji od zakończenia działalności. Oznacza to, że jeśli dziś zamkniemy działalność gospodarczą – jutro możemy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oczywiście mówimy tutaj o teoretycznej możliwości, gdyż takie działalnie może źle wyglądać w oczach wymiaru sprawiedliwości, a w skrajnych przypadkach – uznane za ucieczkę przed wierzycielami tj. działanie w złej wierze.
Dłużniku musisz pamiętać, że Twoja upadłość jest dobrym wyborem dla Ciebie, ale również dla Twoich wierzycieli. Tobie daje szansę na nowy, wolny od długów start. Wierzyciele odzyskują część pieniędzy, których być może nigdy by nie odzyskali.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }