Ostatnio na naszą skrzynkę pocztową przyszło zapytanie czy osoba zadłużona może dokonać darowizny?
Może, ale darowizna ta będzie dotknięta wadą, o której mówi art. 529 KC:
Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.
O tym jaką czynność możemy uznać za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli mówi art. 527 §2 KC:
Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
Oznacza to, że w takim przypadku darowizna jest działaniem na szkodę wierzycieli, a co za tym idzie może zostać uznana za bezskuteczną względem nich.
Ale, no właśnie – może zostać uznana jest tutaj sformułowaniem kluczowym.
Bezskuteczność ta nie następuje z mocy prawa, a co za tym idzie sąd nie orzeka jej z urzędu.
Zainteresowany wierzyciel musi wystąpić z powództwem o uznanie tej czynności za bezskuteczną względem niego. Wówczas po uzyskaniu orzeczenia wydanego na skutek tzw. Skargi Pauliańskiej wierzyciel ma prawo do dochodzenia wierzytelności z majątku, który był przedmiotem darowizny.
Skarga pauliańska opisana jest w art. 527 §1 KC:
Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Reasumując:
Umowa darowizny zawarta przez dłużnika i osobę trzecią jest ważna między stronami tejże umowy. Jednakże wierzyciel może ją zaskarżuć w drodze Skargi Pauliańskiej – a co za tym idzie doprowadzić do uznania zawartej umowy za bezskuteczną wobec niego. Tym samym wierzyciel uzyska prawo do dochodzenia swojej wierzytelności z darowanego majątku.
Tak więc, taka darowizna nie uchroni majątku przed komornikiem, ale może przynieść wiele kłopotów i nieprzyjemności naszym bliskim.
Dłużniku pamiętaj jednak, że uchylanie lub udaremnianie zaspokojenia wierzyciela może podlegać również odpowiedzialności karnej i nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }