W poprzednim poście opisywałem okoliczności, w których darowizna dokonana przez dłużnika może zostać uznana za bezskuteczną względem wierzycieli. Po przeczytaniu tego artykułu znajomy zwrócił się do mnie z pytaniem: czy dokonanie darowizny może być przestępstwem? Uznałem, że będzie to ciekawy wpis na blog i nie warto pozostawiać tej kwestii tylko między nami.
Pierwsza myśl jaka przychodzi gdy pomyślimy o darowiźnie jako przestępstwie – Nie, przecież jest to umowa (najczęściej) między najbliższymi. No właśnie, między stronami wszystko może być „okej”. Jednak często obok stron umowy darowizny występują jeszcze osoby trzecie, a w przypadku zadłużonych są to po prostu wierzyciele. Jak wtedy wygląda sprawa odpowiedzialności za dokonanie darowizny? O tym czy zadłużony może dokonać darowizny pisałem w ostatnim wpisie.
Wiele mówi się o tym, że dłużnik powinien podejmować rzetelne działania w celu uregulowania swoich zobowiązań. Winien utrzymywać kontakt z wierzycielami i działać w poszanowaniu ich interesów. Ale co jeśli nie jest w stanie spłacać swojego zadłużenia.
Jeśli dochodzi do tego z przyczyn losowych, takich jak wypadek, choroba, nagła utrata pracy należy próbować kontaktu z wierzycielami, a w ostateczności złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Jeśli do niewypłacalności dochodzi na skutek umyślnego działania zadłużonego polegającego na:
- Usunięciu,
- Ukryciu,
- Zbyciu,
- Darowaniu,
- Zniszczeniu,
- Uszkodzeniu,
- Rzeczywistemu lub pozornemu obciążeniu majątku,
mającemu na celu udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia swojego wierzyciela podlega odpowiedzialności karnej na podstawie przepisu art. 300 § 1 KK.
Przestępstwo z tego art. zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie wobec dłużnika podejmowane jest na wniosek złożony przez wierzyciela.
Tak więc by dłużnik mógł zostać skazany za obniżanie wartości majątku muszą zaistnieć następujące fakty:
- Zawarcie umowy, której skutkiem jest zbycie, a co za tym idzie obniżenie wartości majątku
- Efektem dokonania tej czynności jest wprowadzenie dłużnika w stan niewypłacalności lub upadłości
- W wyniku tej umowy wierzyciel nie ma możliwości wyegzekwowania wierzytelności.
Jednakże istnieją również kwalifikowane formy w/w przestępstwa zagrożone jeszcze surowszymi karami. M.in. jeżeli osoba zadłużona swoim działaniem wyrządzi szkodę wielu wierzycielom podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Tak więc odpowiadając na pytanie zadane na początku artykułu: Czy dokonanie darowizny może być przestępstwem? – tak, w odpowiednich okolicznościach dokonanie darowizny przez dłużnika może zostać uznane za przestępstwo.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }