Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Bez mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Mirosław Uziembło01 października 2018Komentarze (0)

Oderwijmy się na chwilę od tematów związanych z upadłością, czy opóźnionymi lotami. W końcu to blog prawnik dla konsumenta, a dziś wchodzi w życie zmiana, która jak najbardziej dotyczy adresatów tej witryny. Otóż od dzisiaj tj. 1 października zostaje zniesiony obowiązek posiadania przy sobie tych dokumentów, w związku z czym za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie otrzymamy już mandatu. Zmiana ta wynika z przyjętej nowelizacji ustawy, Prawo o Ruchu Drogowym.

Co w trakcie kontroli?

Dotychczas obowiązkiem było posiadanie dowodu rejestracyjnego i polisy OC oraz okazanie ich w trakcie kontroli drogowej. Brak wcześniej wymienionych dokumentów skutkował nałożeniem grzywny. Zgodnie z aktualnymi przepisami kierowca jest zobowiązany do posiadania jedynie prawa jazdy i okazania go podczsa kontroli. Funkcjonariusz prowadzący kontrolę za pośrednictwem bazy CEPiK sprawdzi czy pojazd posiada aktualne badania techniczne oraz czy wykupiona została polisa OC. Czyż to nie jest proste i nie powinno funkcjonować już od dawna?

W przypadku braku wykonanych badań technicznych funkcjonariusz prowadzący kontrolę odnotuje ten fakt w systemie informatycznym. Kierowca w tym wypadku otrzyma pokwitowanie o zatrzymaniu “wirtualnego” dokumentu, a w celu usunięcia wzmianki będzie musiał dokonać wymaganych formalności.

Dowody rejestracyjne (KMP)

Kiedy dowód rejestracyjny będzie potrzebny?

Brak dowodu rejestrcyjnego i polisy OC dotyczy faktycznego “noszenia” tych dokumentów przy sobie. Nie zwalnia z obowiązku ich posiadania, prowadzenia i opłacania. Dowód rejestracyjny nadal będzie niezbędny w celu przeprowadzenia formalności. Między innymi tych związanych ze sprzedażą samochodu, przeprowadzeniem badań technicznych czy podczas wyjazdu zagranicznego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: