Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Codziennie jedna upadłość

Mirosław Uziembło05 marca 2018Komentarze (0)

Liczba upadłości konsumenckich ogłaszanych w Polsce rośnie z roku na rok.

346 osób, liczba która raczej na nikim nie zrobi wrażenia. Ale jeśli przedstawimy ją w odpowiedni sposób, każdy pozna skalę zjawiska z jakim mamy do czynienia.

346 osób ogłosiło upadłość konsumencką w Kujawsko-Pomorskim w zeszłym roku. Mało? To ujmijmy to tak:

Praktycznie codziennie w naszym województwie ogłaszano upadłość konsumencką.

 

Codziennie ktoś oddawał majątek, by zacząć od zera. Robi wrażenie prawda?

Zapraszam do zapoznania się ze statystykami za rok 2017.

Minął kolejny rok obowiązywania w Polsce zmienionych przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej. Od momentu nowelizacji corocznie zwiększała się liczba osób zainteresowanych tym sposobem wyjścia z długów.

W 2017 roku liczba upadłości konsumenckich ogłoszonych w Polsce była rekordowa. Ponad 5500 osób uzyskało oddłużenie. Oznacza to wzrost o 25 % w stosunku do roku poprzedzającego i aż 162 % w stosunku do roku 2015. Liczby te pokazują jak bardzo potrzebna była liberalizacja przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej.

Jak widać na powyższej grafice średnia miesięczna liczba upadłości konsumenkich oscyluje w okolicach 480 osób. Średnia wieku osób korzystających z tej instytucji wynosi 49 lat, choć najmłodsza osoba w stosunku, do której ogłoszono upadłość miała 7 lat. Sytuacje te powinny w najbliższych latach być rzadkością ze względu na zmiany przepisów dotyczących dziedziczenia gwarantującej dziedziczenie bez długów.

W odniesieniu do województw prym wiedzie stołeczne województwo mazowieckie, w którym ogłoszono w ubiegłym roku 20 % wszystkich upadłości konsumenckich. Nasze województwo – Kujawsko-Pomorskie – plasuje się na 6 miejscu z wynikiem ponad 6% co oznacza liczbę 346 ogłoszeń.

Czwarty rok obowiązywania znowelizowanych (i wciąż nowelizowanych) przepisów.

Moim zdaniem tendencja wzrostowa się utrzyma. Ustawodawca planuje kolejną liberalizację przepisów. Krąg osób dopuszczonych do upadłości konsumenckiej ma się powiększyć. Decyzja kontrowersyjna gdyż możliwość ta ma objąć:

  • Osoby, które popadły w niewypłacalność przez niedbalstwo
  • Osoby, które umyślnie zaciągały zobowiązania wiedząc, że nie są w stanie ich uregulować

Z jednej strony jest to bardzo humanitarne podejście ustawodawcy do problemu. Z drugiej strony rodzi obawę czy nie zachęci to do zaciągania zobowiązań w złej wierze. Nadchodzące zmiany będą przybliżane na łamach tego bloga, zachęcam do regularnego odwiedzania i dyskusji.

Źródło: http://www.coig.com.pl/2017-upadlosc-konsumencka-lista_osob.php

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz mi swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej.

Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Doradca Prawny Mirosław Uziembło. Twoje dane osobowe będą przeze mnie przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz moją pocztę e-mail. Nie będę ich przechowywać dłużej niż przez 1 miesiąc – po tym okresie zostaną usunięte.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do mnie z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: prawnikdlakonsumenta@gmail.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: